PVCF İKİ KÖŞE KAYNAK MAKİNASI   
PVC ALTTAN ÇIKMA İKİ KÖŞE KESİM MAKİNASI                         İKİ KÖŞE KESİM MAKİNASIOTOMATİK SÜRÜCÜ SİSTEMLİ İKİ KÖŞE KESİM MAKİNASI
 
4000AÇ – İKİ KÖŞE ALTTAN ÇIKMA PROFİL KESME MAKİNESİ (OTOM. SÜRÜCÜ SİST. DİJİTAL)
 
 
MAKİNENİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ
 

Toplam Güç 2,75 KW
Standart Gerilim 380 V
Frekans 50 Hz
Hava Basıncı 6 Bar
Hava Tüketimi 13,6 lt/op
Uzunluk 3540 mm
Genişlik 930 mm
Yükseklik 1690 mm
Ağırlık 580 kg
 

 
1. Makine PVC profillerinin ÇEŞİTLİ AÇILARDA kesimi için uygundur.
2. Makinede dijital kontrol sistemi kullanılmaktadır. Kolay anlaşılabilir ve pratik kesim imkânı sağlayan bir KONTROL PANELİ tasarlanmıştır. Makinenin motorları elektrik, silindirleri ise hava ile çalışır.
3. Makinede pnömatik profil sıkma sistemleri mevcuttur.
4. Uzun ve kısa parçaları kesmek için iki tarafı metrelik konveyörlüdür. Üniteler TEK TEK kullanılabilir
5. Makine 450~1350 arası kesim yapma kapasitesine sahiptir.

 
MAKİNEYİ KURMA VE İLK ÇALIŞTIRMA
1. Makinenizi düzgün bir zemine iyice oturtunuz.
2. Hava hattı borusunu makinenizin yakınına getiriniz. Hava hattını makinedeki şartlandırıcıya bağladıktan sonra tekrar kontrol ediniz. Eğer bir hava kaçağı varsa gideriniz.
3. Makinenizin elektrik hattını mutlaka ehliyetli bir elektrikçiye bağlatınız.
4. Makinenizin gövdesine topraklama hattını mutlaka bağlayınız.
5. Motorun dönüş yönünü kontrol ediniz. FAZ SIRALAMA RÖLESİ motorun ters dönmesine izin vermeyecektir.
6. Kompresör çıkışına pnömatik arızalara yol açmamak ve boru hattındaki suyu almak için mutlaka KURUTUCU ve filtre takınız.
7. Makinenizin şartlandırıcısındaki YAĞ (her 10 çalışmada 1 damla) ve hava (6 bar) ayarlarının doğru olduğuna emin olduğunuzda makinenizin şalterini açarak çalıştırabilirsiniz.
8. Makinenin KALİBRASYON ayarları için ilk olarak F1 tuşuna basınız ekrana PR-1 gelecek daha sonra F4 tuşu ile PR-2 ekranına geçiş yapınız ve START’a basınız. Sağ ünite sol üniteye doğru yavaş yavaş yaklaşacaktır minimum limit sivicine bastığında ekrandaki değer yanıp sönmeye başlayacaktır. Çift taraflı bir profilin kesim işlemini gerçekleştiriyoruz. Dijital ekrandaki değeri STOP tuşuna basarak siliyoruz ve kestiğimiz parçayı metre ile ölçüyoruz. Ölçtüğümüz değeri mm cinsinden dijital ekrana giriyoruz ve START tuşuna basıyoruz. Böylece makinenin kalibrasyon işlemi bitmiş oluyor.
 
KULLANIM TALİMATLARI
1. Şebeke fişini prize taktıktan sonra panoda bulunan şalteri açık konuma getiriniz.
2. Makinenizde seri çalışmak için kesim konum anahtarını ortaya getiriniz. Kısa parça kesmek için SOL üniteyi (500mm’den daha kısa parçalar için), uzun parça kesmek için (2750mm’den uzun parçalar için) konum anahtarını SAĞ tarafa çeviriniz Kesmek istediğiniz profili sipere dayadıktan sonra muhafaza KAPAĞINI kapatınız. Profil sıkma PİSTONLARININ TESTERE çıktığında çarpmayacak pozisyonda olduğundan emin olun. Makinenizin motor start butonuna basınız motorlar çalışmaya başlayacaktır. Sonra kesme start butonuna bir kez basarak sabitleyicileri devreye geçiriniz. İkinci kez kesme butonuna basarak işlemi başlatabilirsiniz. Muhafaza kapağını açıp kesilmiş olan profili alabilirsiniz.
3. Ara derecelerde çalışmak için muhafaza kapağını açınız dilediğiniz açıya manuel olarak getirip sabitleyiniz.Kesmek istediğiniz profili sipere dayadıktan sonra muhafaza kapağını kapatınız. Makinenizin motor start butonuna basınız motorlar çalışmaya başlayacaktır. Sonra kesim start butonuna bir kez basarak sıkıştırma pistonlarını devreye geçiriniz, ikinci kez kesme start butonuna basarak işlemi başlatabilirsiniz.
4.Testerenin dönüş yönü resimde gösterildiği gibidir. FAZ SIRALAMA RÖLESİ motorun ters dönmesine izin vermeyecektir.
5. TESTERELERİmotorlar çalışmadığı zamanlar iş parçasına temas ettirmeyiniz.
 
GENEL GÜVENLİK TALİMATLARI
 
  DİKKAT!.. Bu güvenlik talimatlarının makinede ÇALIŞAN her personel tarafından okunması ve uygulanması zorunludur.
 
   Hata yapılacak ve/veya talimatlara uyulmayacak olursa, kesilme, ezilme, elektrik çarpması gibi tehlikelerle karşı karşıya kalabilirsiniz.
 
1. ELLERİNİZİmakinenin hareketli parçalarından kesinlikle uzak tutunuz. Parçaları yerleştirirken ELLERİNİZİ üst baskı pistonunun ezmeyeceği yerde olmasına dikkat ediniz.
2. ÇOCUKLARINve operatör haricindeki insanların makine etrafında durmalarına ve/veya makineyi çalıştırmalarına kesinlikle izin vermeyiniz.
3. Makinenin üzerine başka cisimler koymayın, kesinlikle üzerine oturmayın ve yaslanmayınız.
4. İşlenen parçaları düzenli ve makineye temas etmeyecek bir şekilde dizerseniz doğabilecek tehlikeleri engellemiş olursunuz.
5. Koruyucu GÖZLÜK ve KULAKLIK kullanınız.
6. Eğer çalışma esnasında ELEKTRİK KESİNTİSİ olursa hemen şalteri kapalı konuma getirin. Böylece hem makineye zarar gelmesini önler hem de istenmeyen çalışma durumunu engellemiş olursunuz.
7. Makine ile işiniz bittiği zaman mutlaka şalteri kapalı konuma getiriniz
8. Çalışma ortamınızı her zaman TEMİZ ve DÜZENLİ tutunuz. Ortamdaki düzensizlik ve yetersiz aydınlatma kazalara neden olabilir.
9. Makine çalışır durumunda iken operatör haricindeki kişileri makineden uzak tutunuz ve kullanmasına İZİN vermeyiniz. Dikkatinizi dağıtacak durumlarda önlem alınız.
10. Makinenizi NEM ve SIVIDAN koruyunuz. Genel bakımlarını düzenli yapınız.
11. Dikkatli olun, ne yaptığınıza dikkat edin ve makinede çalışırken tedbirli hareket ediniz. YORGUNSANIZ, HAP, İLAÇ veya ALKOL almışsanız makineyi kullanmayınız. Makinenizi kullanırken bir anlık dikkatsizliğiniz tehlikeli sonuçlar doğurabilir.
12. Daima güvenliği ön planda tutunuz. Önerilen KORUYUCU TEHÇİZATLARI kullanınız.
13. Makinenizin kontrolünüz dışında çalışmaması için gereken önlemleri alınız.
14. Beklenmedik durumlarla karşılaştığınızda makinenizin elektrik bağlantısını prizden çekin ve derhal yetkili servisimize durumu bildiriniz.
15. Uygun İŞ GİYSİLERİ giyiniz. ÇOK BOL giysiler giymeyin ve çalışmanızı engelleyecek TAKILAR takmayınız.
16. Hiçbir şekilde makinenizin ayarlarını değiştirmeyin veya servis elemanları dışında kimselerin değiştirmesine izin vermeyiniz.
17. Makine çalışırken kesinlikle KAPAKLARINI açmayınız, makinenin içine ELLERİNİZİ ve/veya herhangi bir CİSMİ sokmayınız.
 
NOT: TEZELMAK MAKİNE LTD. ŞTİ. ancak belirtilen kurallara uyulduğu takdirde makinenin güvenli bir şekilde çalışacağını garanti eder.
 
BAKIM VE TEMİZLİK
1. Makinenizde bakım veya temizlik yapmadan önce mutlaka şebeke fişini PRİZDEN ÇEKİN ve hava hortumunu boşa çıkarınız.
2. Öncelikle makinenin içindeki, altındaki üzerindeki talaş ve tozları iyice temizleyiniz. Makinenin işlevi gereği aşırı talaş çıkacağından günlük temizlik yapmanız tavsiye edilir.
3. Şartlandırıcı yağ seviyesi kontrol edilmelidir. (10 çalışmada 1 damla)
4. Şartlandırıcı hava basıncını (6 bar) kontrol ediniz.
5. Motor kızağı millerini no:3 kalsiyum esaslı kırmızı gres yağı ile yağlayınız.
6. Kesici takımları bir iki günde bir uygun bir temizleme sıvısı ile temizleyiniz.
 
 
GARANTİ ŞARTLARI
1. Garanti süresi, malın tesliminden itibaren başlar ve 1 (bir) yıldır.
2. Malın bütün parçaları dâhil olmak üzere tamamı firmamızın garantisi kapsamındadır.
3. Malın garanti süresi içinde arızalanması durumunda, tamirde geçen süre garanti süresine eklenir. Malın tamir süresi maksimum 30 (otuz) iş günüdür. Bu süre mala ilişkin arızanın servis istasyonuna, servis istasyonun olmaması durumunda, malın satıcı, bayii, ithalatçısı ve imalatçısından birine bildirim tarihinden itibaren başlar. Sanayi malının arızasının 5 (beş) iş günü içerisinde giderilmesi halinde, imalatçı; malın tamiri tamamlanıncaya kadar, benzer özelliklere sahip başka bir sanayi malını tüketicinin kullanımına tahsis etmek zorundadır.
4. Malın garanti süresi içinde, gerek malzeme ve işçilik gerekse montaj hatalarından dolayı arızalanması halinde, işçilik masrafı, değiştirilen parça bedeli yada başka herhangi bir ad altında hiçbir ücret talep etmeksizin tamir yapılacaktır.
5. Tüketicinin onarım hakkını kullanmasına rağmen malın; Tüketiciye teslim edildiği tarihten itibaren belirlenen garanti süresi içinde kalmak kaydıyla 1 (bir) yıl içerisinde aynı arızanın ikiden fazla tekrarlanması veya farklı arızaların dörtten fazla meydana gelmesi veya belirlenen garanti süresi içerisinde farklı arızaların toplamının altıdan fazla olması unsurların yanı sıra, bu arızaların maldan yararlanmamayı sürekli kılması, tamiri için gereken azami sürenin aşılması, firmanın servis istasyonunun mevcut olmaması halinde sırayla satıcısı, bayisi tamirinin mümkün bulunmadığının belirlenmesi durumlarında tüketici malın ücretsiz değiştirilmesini, bedel iadesi veya aynı oranda bedel indirimi talep edebilir.
6. Malın kullanma kılavuzunda yer alan hususlara aykırı kullanılmasından kaynaklanan arızalar garanti kapsamı dışındadır.